משפחת שנקר משתתפת בצער המשפחות השכולות ומאחלת החלמה מהירה למשפחות הפצועים, ומייחלת לחזרת החטופים והשבויים לביתם.

תעסוקה לבוגרי צורפות ועיצוב תכשיטים

סיימתם בהצלחה קורס צורפות או לימודי עיצוב תכשיטים, ועכשיו אתם מחפשים עבודה. גל חרט, מנכ"ל חברה לעיצוב וייצור תכשיטים, מציג את האפשרויות ונותן כמה טיפים.

גל חרט*

אלפי ישראלים מסיימים כל שנה את לימודיהם במסלולים שונים ללימוד צורפות ועיצוב תכשיטים. חלקם כבר עוסקים בתחום ולא צריכים לחפש עבודה, אבל הרוב יצטרכו לחפש, להתאמץ, להתבלט ולהפעיל קצת מרפקים.

במאמר הקצר שלפניכם אציג את הנישות השונות של ענף התכשיטים בישראל, ואת האפשרויות העומדות בפניכם להשתלב בהם.

טבעת יהלומים על שולחן השרטוטים. תצלום: דיימונד פקטוריטבעת יהלומים על שולחן השרטוטים. תצלום: דיימונד פקטורי.

רשתות תכשיטים

רשתות התכשיטים הגדולות בישראל בדרך-כלל רוכשות את הרוב המכריע של תכשיטי הזהב והיהלומים ישירות מיצרנים גדולים בטורקיה, באיטליה ואפילו בסין.

מעבר לזה, רוב הרשתות מעסיקות מעצב/ת תכשיטים יחידה או יחידה שממלאים בפועל את תפקיד הקניינים בחברה. העיסוק בעיצוב עצמו מהווה, במקרה הטוב, חלק משני מהעבודה, כך שמדובר באפשרות לא כל-כך אטרקטיבית למי שרוצה ליצור תכשיטים. מצד שני, תפקיד כזה הוא הזדמנות למי שרוצה להתמחות בביזנס של ייצוא ושיווק תכשיטים.

מפעלי תכשיטי יהלומים

סביב הבורסה ליהלומים ברמת-גן (ממש בסמוך לשנקר) ממוקמים מפעלי תכשיטים רבים. התעשייה הוותיקה הזו משגשגת במיוחד בעשור האחרון, וחלק גדול מהיצרנים כבר עובדים עם הציוד המתקדם ביותר הקיים היום בשוק. זו לא פחות מהגשמת חלום בוגר מגמת עיצוב תכשיטים - יש הרבה עבודה, מכיוון שהיקף העבודה גדול ויש המון מקום ליצרתיות ולמקוריות.

כותב שורות אלה המנכ"ל של מפעל תכשיטים כזה (דיימונד פקטורי), אשר רוכש באופן קבוע עיצובים לטבעות אירוסין ותכשיטי יהלומים מבוגרי שנקר (ואתם בהחלט מוזמנים לפנות במייל ולהציע את העיצובים שלכם).

 

תמונת תקריב של יהלום. תצלום: דיימונד פקטורי.תמונת תקריב של יהלום. תצלום: דיימונד פקטורי.

חברות תכשיטים און-ליין

עוד אפשרות אטרקטיבית לבוגרי צורפות ועיצוב תכשיטים. ישנן בארץ חברות תכשיטים רבות שמפעילות אתרי מכירות (לרוב מדובר בחברות שרשומות בארה"ב אך פועלות מישראל). היתרון בעבודה בחברה כזו – מכיוון שהן לא מחזיקות מלאים אלא מייצרות תכשירים עם ההזמנה, ישנן תמיד המון עבודות צורפות ושיבוץ שמבוצעות כאן ושדורשות כמובן אנשי מקצוע.

בנוסף, ישנה בשנים האחרונות דרישה הולכת וגוברת מצד לקוחות לעיצובים ייחודיים ומותאמים אישית. בתהליך המכירה ללקוחות כאלו, הם מתארים תחילה מה הם רוצים ומעצב התכשיטים של החברה שולח להם 2-3 סקיצות לבחור מהן. עסקים שמותאמים למודל הזה לעיתים קרובות נעזרים במעצבי תכשיטים חיצוניים ו/או מעסיקים כמה עובדים בצורפות.

כדאי לדעת שחברת התכשיטים השנייה בגודלה בעולם במכירות אונליין, היא חברה ישראלית בשם James Allen. הם תמיד מחפשים עובדים חדשים כך ששווה לנסות להציע להם לעבור על תיק העבודות שלכם.

חברת תכשיטים פרטית משלכם

זהו, כמובן, החלום הרטוב של רוב מעצבי התכשיטים, אך באופן טבעי הוא גם הקשה ביותר להגשמה. ההמלצה הכי טובה שאוכל לתת לכם, היא לצבור ניסיון מעשי באחת הדרכים שהוזכרו קודם, ורק לאחר מכן להתחיל להגשים את החלום שלכם.

בדרך הזו תרכשו ניסיון מעשי, תלמדו הרבה אודות ניהול נכון של חברת תכשיטים, ניהול מלאי, כספים וכו'. אלו כישורים שהיעדרם עלול להכשיל גם את המעצב המוכשר ביותר.

אם אתם בטוחים שאתם רוצים לצאת לדרך עצמאית ואין לכם ניסיון בתחומים האלה, תשקלו לחבור לשותף שיטפל בכל הצד הניהולי והשיווקי, כדי שאתם תהיו פנויים לעשות את מה שאתם עושים הכי טוב - עיצוב תכשיטים.

גל חרט הוא מנכ"ל חברת דיימונד פקטורי המתמחה בטבעות אירוסין משובצות יהלומים.

מטילי זהב. תצלום: דיימונד פקטורי

פורסם ע"י שוקי בתאריך 17/2/2016

Print & Pattern

מקצועות האופנה

פרינט אנד פאטרן הוא קורס בן 8 מפגשים בו תתנסו בטכניקות ידניות ליצירת דפוסים על בד, שתוכלו להמשיך ליישם גם בבית

8 מפגשים