משפחת שנקר משתתפת בצער המשפחות השכולות ומאחלת החלמה מהירה למשפחות הפצועים, ומייחלת לחזרת החטופים והשבויים לביתם.

יצירה.זקנה.קהילה

במסגרת פעילות החממה לאמנות בקהילה, אנחנו מנסים לזהות צרכים של אוכלוסיות שונות ולספק מענה ברוח התכנית. במקרה של הגיל השלישי, הפתרונות של משתתפי התכנית ובוגריה התפתחו למודלים פורצי דרך בתחום הגריאטריה

גלית אילוז

החממה ליזמות יצירתית נפתחה בשנת 2013 במחלקה ללימודי חוץ במכללת שנקר ובשיתוף קרן אדמונד דה רוטשילד.

התוכנית נועדה לענות לאתגרים ולהשיג יעדים חברתיים על ידי הכשרה בפיתוח, יישום וניהול פרויקטים קהילתיים באמצעות שפת האמנות - הן האמנות פלסטית והן אמנויות הבמה. 

כמענה לקשיי הבדידות בגיל השלישי פותחו, על-ידי משתתפי התכנית ובוגריה, כמה מודלים פורצי דרך בתחום הגריאטריה. המודלים מבוססים על אינטראקציה בין האנשים ושיח שיסודו יצירה והוא הולך ומרחיב את  מעגל המשתתפים על-ידי הקהילה עצמה.

במחזור השני של התכנית פותח מודל חדש במסגרתו נעשו הפרויקטים באופן ממוקד עם משען-רשת דיור מוגן. הפרויקטים נעשו בשיתוף פעולה של הסטודנטים מהתכנית עם הקהילה, דיירי משען באזור תל-אביב, ולקחו בהם חלק כ-500 דיירים. 

באמצעות תהליכי יצירה במגוון של חומרים וערוצי מדיה הם חקרו ביחד את עברם ומצאו בו משמעויות חדשות, חברו ליצירת מטאפורות וסמלים משותפים, מצאו מקום לביטוי חכמת חייהם וניסיונם העשיר, הובילו תהליכי שינוי במרחבים הציבוריים בהם הם חיים ואפשרו למשתתפים לחוות מוטיבציה חברתית, שותפות והיכרות הדדית, לצד רגעים של שמחה, צחוק, שיתוף וקרבה.

סבתא סורגת לי גינה

דיירות בית משען פיכמן סרגו יחד גן הרפתקאות צבעוני, מודולרי ואינטראקטיבי שישמש את דיירי הבית, המשפחות המבקרות, הילדים והנכדים. מפגשי הסריגה היו פתוחים לכל דיירות ודיירי הבית, והפעילות הותאמה ליכולות מוטוריות וקוגניטיביות מגוונות באופן שהזמין גם אנשים בלתי מיומנים להשתתף וליצור.

סבתא סורגת - תמונות מפרויקט אמנות בקהילה בשיתוף עם רשת משעןסבתא סורגת. פרויקט אמנות בקהילה בשיתוף רשת משען. צילום: אוסקר אבוש

התחדשות 

משתתפות פרויקט התחדשות העלו סצנות חיות מתוך יצירות אמנות מפורסמות. באמצעות שימוש בצילום, ציור ומיצג, תוך שהן משחזרות, מאלתרות, מחליפות תלבושות ומופיעות בתפקידים שונים, מצאו המשתתפות מקום לחגוג עולמות חדשים ולהביע אמירה אישית וייחודית. שיתוף הפעולה ביניהן יצר סביבה חברתית קרובה ותומכת.

התחדשות - פרוייקט של החממה לאמנות בקהילההתחדשות. פרויקט אמנות בקהילה שבו משחזרים יצירות מפורסמות. צילום: גלית אילוז

פרויקטים של בוגרים 

מעשה גיל 

פרויקט מעשה גיל פועל החל משנת 2014 ביוזמה ובהובלת בוגרת התכנית דליה חיימסקי. הפרויקט מפגיש בין קבוצה של אמנים, כוריאוגרפים ורקדנים, לבין קבוצות של קשישים במפגשים שבועיים של סדנאות תנועה ויצירה כוריאוגרפית. במהלכם מתגבש מופע בהשתתפות הצעירים והקשישים. המפגשים הם נדירים באיכותם האנושית ויוצרים שפת מחול ייחודית. מעשה גיל מהווה מודל עשייה חדשני בעולם המחול. 

מעשה גיל. פרויקט אמנות בקהילה של בוגרת התוכנית דליה חיימסקימעשה גיל. פרויקט של בוגרת התכנית דליה חיימסקי. צילום: בועז שאול

קולאז' חיים 

פרויקט שהובילו בוגרות החממה לאמנות בקהילה דורית גודוביץ ובר שטרן, פרויקט היוצר הזדמנות ליצירת קולאז' ויזואלי המייצג את תחנות חייהם של דיירי האגף הסיעודי באחוזת ראשונים. הקולאז' נעשה תוך שיתוף פעולה של הצוות הסיעודי ובני המשפחות עם סיומו של התהליך שארך מספר מפגשים, בהם הם העלו פיסות-חיים על תובנותיהם, זיכרונותיהם, תחושותיהם וכד׳ הללו תורגמו לדימויים ויזואליים שיצרו קולאז׳ אחד מרגש ומשמעותי שנתלה בחדרי הדיירים, לצד מיטתם.

קולאז' חיים, פרויקט של בוגרות החממה דורית גודוביץ ובר שטרןמתוך קולאז' חיים, פרויקט של דורית גודוביץ ובר שטרן. צילום: אוסקר אבוש.

פורסם ע"י שוקי בתאריך 24/5/2020

Print & Pattern

מקצועות האופנה

פרינט אנד פאטרן הוא קורס בן 8 מפגשים בו תתנסו בטכניקות ידניות ליצירת דפוסים על בד, שתוכלו להמשיך ליישם גם בבית

8 מפגשים