יצאו מכלל שימוש // תערוכה באוצרות שירה באום

יצאו מכלל שימוש: ספרים ישנים מקבלים חיים חדשים בפרויקט הגמר של שירה באום שיוצג בתערוכה "יצאו מכלל שימוש".

שירה באום, בוגרת מחזור 2019 של התכנית לאוצרות, עסקה בפרויקט הגמר שלה בגלגול נשמות של ספרים, כאוצרת משנה לגלית גאון בתערוכה ״יצאו מכלל שימוש״ – פרויקט משותף לתכנית ולספריית בית אריאלה, שמפיח חיים חדשים בספרים שהוצאו מהמלאי. התערוכה הוצגה לראשונה בשבוע האיור בגלריה אדמונד דה רוטשילד, ותפתח מחדש ביום חמישי 23.1.20 בספריה החדשה לעיצוב ומידע חזותי בבית אריאלה.

***

האם אתם מאמינים בגלגול נשמות של ספרים? טקסט הוא אוסף של סימנים שחורים על דף לבן. כמו תווים מוזיקליים שמחכים לכלי הנגינה, הקורא הוא שמפיח חיים בסיפור. המפגש בין הספר לקורא יוצר משמעות חדשה וחד פעמית: הוא מביא איתו לטקסט את ניסיון החיים שלו, את אישיותו, את מערכת הערכים והאמונות שלו, את גבולות הדמיון שלו - והסיפור הופך להרחבה של חייו. הקורא, ביכולתו להזדהות ולחוש אמפתיה, מפעיל את רצף המילים המודפסות מבעד למשמעויות הפרטיות שלו. חווית הקריאה, שמשלבת רגש וגירוי חושי ואסתטי, מהדהדת את מחשבותיו של הקורא והופכת את הסיפור לאירוע בחייו.

ספרים בתערוכה "יצאו מכלל שימוש"

לכל ספר יש תחנה ראשונה, בידיו של הקורא הראשון שמדפדף בו. על מדף הספרייה הציבורית, עוברים הספרים חיים ארוכים בין קוראים ושימושים שונים, עד שמגיעה העת לסיים את תפקידם.

בכל שנה יוצאים משימוש ספרים מרשת הספריות של תל־אביב-יפו, ובראשן בית אריאלה; אלה עוברים טקס הכולל חותמת ורישום בכתב יד ״הוצא״. זוהי התחנה האחרונה בגלגולו של הספר בספריות העיר, והיא מלווה ברצון למצוא לספרים הללו בית חדש.

בשנה האחרונה, ביוזמתן של מנהלת מחלקת הספריות בעיריית תל אביב-יפו, מרים פוזנר, ושל יעל מרום מבית אריאלה, נאספו חלק מהספרים האלה אל ספרייה זמנית בתכנית לאוצרות עיצוב בבית הספר ללימודי המשך בשנקר. מאיירים צעירים, בוגרי המחלקות לתקשורת חזותית מהשנים האחרונות, התבקשו לתת להם חיים חדשים. בתערוכה יצירות ספרותיות־חזותיות חדשות שנובעות ממפגש המאיירים עם אוסף הסימנים שבספר, סיפורים חדשים שנוצרו בתוך הספרים הישנים.

מאיירים מציגים: איתי ברן, אלון בן-שושן, ביאנה זקוטניק, גבריאלה חייפיץ, גל ברגר, דור בשרי, דין לנר, דן דוד, חופית בן נון, יגאל טליאנסקי, יוליה טורקינץ, יערה גולדברגר, ישי גרייזמן, מירי דביר, נופר חתוכה, עומר מזרחי, עמית נעמני, עמית רימון, ענבר פרץ, קארין בהרי, רויטל שמעיה.

העבודות המוגמרות, תהליכי העבודה והמאיירים מוצגים בדף האינסטגרם של התערוכה

פורסם ע"י עודד בתאריך 6/2/2020

עיצוב תיקים

מקצועות האופנה

בקורס עיצוב תיקים תלמדו מהמעצבת רותי ארז-סאמט את התיאוריה והפרקטיקה של עיצוב, פיתוח ותפירת תיקי בד

12 מפגשים בני 5 שעות אקדמיות כ"א, פעם בשבוע ביום שישי בשעות 13:15-9:00, סה"כ 60 שעות אקדמיות.