פוסטים בנושא עיצוב ולימודי עיצוב בבלוג של שנקר לימודי חוץ. הבלוג כולל פוסטים שעוסקים בתוכניות הלימודים של המחלקה ובנושאים הקשורים בהן

יסודות האיור: דוגמאות לעבודות בוגרים

עבודות של בוגרי מחזור אוקטובר 2017 שקורס יסודות האיור במחלקה ללימודי חוץ בשנקר.

במסגרת הקורס יסודות האיור, בהנחיית עמוס אלנבוגן, הסטודנטים לומדים גם עקרונות ורעיונות וגם טכניקות וחומרים. הם גם מאיירים הרבה, בשיעורים ובעיקר כשיעורי בית.

לפניכם שש עבודות של ארבעה בוגרים מהמחזור האחרון של הקורס (אוקטובר 2017).

שירלי כהן  | החתול הפסיכודלי
אנה פלייטמן | הזאב וכיפה אדומה
פאור אלה | האדם והקוף
שירלי כהן | ציפורים על עץ (מקהלה עליזה)
אנה ערו | הג'וק במיטה (הגלגול שלי)
אנה ערו | העורב (איור לטקסט סיפרותי)

קרדיטים:
שירלי כהן | החתול הפסיכודלי, ציפורים על עץ (מקהלה עליזה)
אנה ערו | העורב (איור לטקסט סיפרותי), הג'וק במיטה (הגלגול שלי)
פאור אלה | האדם והקוף
אנה פלייטמן | הזאב וכיפה אדומה

לומדים לעצב תיקים

תמיד אהבת תיקים וחלמת לעצב אותם בעצמך? הקורס המקצועי והמקיף של המחלקה ללימודי חוץ בשנקר יאפשר לך להגשים את החלום זה. 

קורס עיצוב תיקים של המחלקה ללימודי חוץ בשנקר, מתקיים בכל שנה מאז 2011. הוא מועבר על-ידי רותי ארז סאמט, מעצבת ומורה מנוסה, בוגרת המחלקה לצורפות ואביזרי אופנה בבצלאל (1996), שעבדה בתעשיית האופנה באיטליה וכיום בעלת מותג עצמאי.

מטרת הקורס היא להקנות ידע בתפירה ובניית תיקים, הבנת מבני תיק בסיסיים והיכולת להתאים גזרה לתיק לפי סקיצה אישית, כבסיס להמשך עבודה עצמאית. פרט לצדדים הטכניים, מועברים לסטודנטים גם תכנים תאורטיים הנוגעים להתפתחות הצורנית, החומרית, השימושית והעיצובית של תיקים לאורך ההיסטוריה ועד היום.

קורס עיצוב תיקים 2016, קולאז'

הסטודנטים יעבדו עם בדים ממגוון סוגים וילמדו שיטות שונות לתפירת תיקי בד, סוגי חיזוקים פנימיים שונים, דרכי סגירה מגוונות (שרוך משיכה, מגנט, רוכסן, פלפ/קלאפה), שילוב אביזרי מתכת שונים (מגנט נגלה ונסתר, לחצניות, לולאות) תפירת כיסים פנימיים וחיצוניים והכנה ושילוב של מגוון רצועות.

הקורס מתקיים בקבוצה קטנה (10-13 סטודנטים) עם הדרכה ותשומת לב אישית לכל תלמיד בכל שלב, והכל באווירה נינוחה ונעימה בחלל מצויד היטב.

  • במהלך הקורס כל תלמיד מכין 4-5 תיקים מסוגים ובדים שונים לפי בחירתו.
  • התפירה בשיעורים מתבצעת על מכונות תפירה תעשייתיות.
  • במסגרת הקורס ניתנים שיעורי בית ולכן על כל משתתף להחזיק מכונת תפירה בביתו.

הקורס מתאים לתופרים ותופרות מתחילים ומנוסים המבקשים להתמחות בתחום התיקים. הוא אורך 16 פגישות בנות 5 שעות אקדמיות כ"א, פעם בשבוע ביום שישי בשעות 9:00-13:15. סך-הכל 80 שעות אקדמיות.

Fashion Time: להיט של בוגרות שנקר

ורד בהט ואלכס חייקין, שתיהן בוגרות התכנית להמצאת צעצועים של שנקר, פיתחו עבור חברת צעצועי דיאמנט ערכות יצירה שנמכרות בהצלחה רבה באלפי חנויות צעצועים בארץ ובעולם. 

עמרי ואשר דיאמנט, הבעלים של חברת צעצועי דיאמנט, מלווים מדי שנה את פרוייקט היצירה שנערך במסגרת הלימודים בתכנית להמצאת צעצועים.

הביקורים האלה בקורס הולידו קשר מיוחד עם ורד בהט ואלכס חייקין, שתי מעצבות וממציאות צעצועים שהכירו בקורס וכיום מפתחות ומעצבות ערכות יצירה לצעצועי דיאמנט.

קו המוצרים ששמו Fashion Time, כבר הוצג בתערוכות הצעצועים בנירנברג ובניו-יורק. את חלקו כבר אפשר למצוא בחנויות צעצועים בארץ ובעולם והשאר יגיעו לשם בקרוב.

ערכת יצירה לתכשיטים, צעצועי דיאמנט
ערכת יצירה לתכשיטים, צעצועי דיאמנט 2
ערכת יצירה לתכשיטים, של בוגרות קורס המצאת צעצועים
ערכת יצירה לתכשיטים, של בוגרות קורס המצאת צעצועים 2

ורד בהט היא מעצבת תכשיטים מצליחה, ש"נדבקה בחיידק", עזבה הכל ומתמסרת כולה לצעצועים. ביום בו סיימה את הלימודים בתכנית להמצאת צעצועים היא שנתה את התואר בכרטיס הביקור שלה ל"ממציאת צעצועים". ורד מתמחה בפיתוח ערכות יצירה ונמצאת בקשרי עבודה עם חברות צעצוצעים בעולם, לרבות חברת ספין מאסטר. בתחילת 2018 יצא לשוק המוצר הראשון שפיתחה יחד עם בוגרים נוספים של התכנית.

אלכס חייקין היא מעצבת מוצר מוכשרת שהגיעה לתכנית שלנו כשהיא כבר יודעת שהיא רוצה להקים חברת צעצועים. מאוחר יותר היא הקימה את Kipod Toys, המתמחה בפיתוח צעצועי עץ איכותיים, ושנתיים אחרי אפשר למצוא את המוצרים שלה בכל חנות צעצועים בישראל ובחנויות רבות בעולם. ערכת הפונפונים איתה אלכס הגיעה לראיון הקבלה לתכנית היא כיום מוצר מצליח.

תעסוקה לבוגרי צורפות ועיצוב תכשיטים

סיימתם בהצלחה קורס צורפות או לימודי עיצוב תכשיטים, ועכשיו אתם מחפשים עבודה. גל חרט, מנכ"ל חברה לעיצוב וייצור תכשיטים, מציג את האפשרויות ונותן כמה טיפים

גל חרט

אלפי ישראלים מסיימים כל שנה את לימודיהם במסלולים שונים ללימוד צורפות ועיצוב תכשיטים. חלקם כבר עוסקים בתחום ולא צריכים לחפש עבודה, אבל הרוב יצטרכו לחפש, להתאמץ, להתבלט ולהפעיל קצת מרפקים.

במאמר הקצר שלפניכם אציג את הנישות השונות של ענף התכשיטים בישראל, ואת האפשרויות העומדות בפניכם להשתלב בהם.

טבעת יהלומים על שולחן השרטוטים. תצלום: דיימונד פקטורי

רשתות תכשיטים

רשתות התכשיטים הגדולות בישראל בדרך-כלל רוכשות את הרוב המכריע של תכשיטי הזהב והיהלומים ישירות מיצרנים גדולים בטורקיה, באיטליה ואפילו בסין. המשך קריאה

יש משחקים בגטו: בעקבות צעצועי השואה

"הדבר החשוב אינו עם מה משחק אדם, אלא כיצד הוא עושה זאת ומה הוא חושב ומרגיש בעודו משחק", כך כתב המחנך, הרופא, הסופר, ההוגה ואיש הרוח יאנוש קורצ'אק בספרו "כללי החיים". מפגש מרגש במוזיאון "יד ושם" בין סטודנטים, מרצים ובוגרים של קורס "App Toys" עם יהודית ענבר – אוצרת המוזיאון, חוקרת ואספנית של צעצועים ומשחקים של ילדים מתקופת השואה – סיפק חיזוק נוסף לתובנות מדויקות אלו.

מתוך 6 מיליון יהודים שנרצחו בשואה, מיליון וחצי היו ילדים, מתוכם שרדו אלפים בודדים בלבד. ענבר, שבין היתר אצרה את התערוכה המצליחה "אין משחקים ילדותיים", סיפרה לחברי הקבוצה שהגיעו לביקור משנקר כי "המשחק והיצירה של ילדים בתקופת השואה נוגעים למעשה במהות המשחק ובצורך הבסיסי של כל ילד לשחק, לא משנה היכן ומתי". בהקשר זה הוסיפה כי "למעשה הילדים באותה התקופה הפכו את המשחק לאמצעי הישרדות, והוא היה חשוב להם לא פחות ממזון ומדברים אחרים שבלעדיהם לא ניתן להתקיים".

holo_shenakr

הקשר עם ענבר נוצר בעקבות כתבה שהתפרסמה בעיתון "הארץ" אודות מפתחת הצעצועים טל שרייבר, המובילה את התכנית הייחודית לעיצוב ופיתוח משחקים במחלקה ללימודי חוץ של שנקר. על הביקור ב"יד ושם" סיפרה שרייבר כי "לעוצמת רגשות כזאת לא ציפינו באמצע היום. פגשנו אישה מרשימה ויוצאת דופן, כשיותר מהצעצועים עצמם התרגשנו מהסיפורים סביבם ומהדרך בה הגיעו למוזיאון – כל אחד מהם מגלם עולם ומלואו".

"מאחר וכולנו חיים את עולם הצעצועים והמשחקים", הוסיפה שרייבר, "יהודית הרגישה מיד כי אנחנו מצויים בתוך הסיפורים יחד איתה, מה שאיפשר לה לספר על דברים ותהליכים שנראה שלא דיברה עליהם בעבר. מעבר לכך, מה שהחל בפגישת היכרות הפך לדיאלוג מפרה ומרתק ויהודית הצהירה בפנינה כי היא מתכוונת ליישם כמה מהרעיונות וההארות שנשמעו מחברי הקבוצה".

פרויקט קוביה כפסל

בפרוייקט "הקוביה כפסל" במסגרת קורס עיצוב חלונות ראווה בהנחיית לידה שרת מסד, הסטודנטים קיבלו משימה לבנות קובייה ולהשתמש בה כבסיס ליצירת אמנות. בכיתה לומדים את העבודה הטכנית בחומרים ובהדבקה ואחר-כך ממשיכים לעצב את הקובייה הפסל.

כמה תמונות מהתהליך:

עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 1 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 1
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 2 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 2
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 3 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 3
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 4 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 4
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 5 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 5
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 6 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 6
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 7 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 7
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 8 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 8
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 9 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 9
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 10 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 10
עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 11 עיצוב חלונות ראווה - קוביה כפסל 11