פוסטים בנושא לימודי מסעדנות, הקמת וניהול מסעדות, בבלוג של שנקר לימודי חוץ. הבלוג כולל פוסטים שעוסקים בתוכניות הלימודים של המחלקה ובנושאים הקשורים בהן

פתיחת מסעדה: לומדים לעשות את זה נכון

"בארץ 90% מהמסעדות נסגרות, כי אנשים שיש להם חלום וקצת כסף חושבים שזה מספיק. זה לא עובד ככה. פתיחת מסעדה היא משימה מורכבת ומסעדנות היא מקצוע לכל דבר. כמו שיש עורכי דין שהולכים ללמוד משפטים, מי שרוצה להיות מסעדן צריך ללמוד את המקצוע".

את הדברים האלה אומר דוד פנחסוב, בוגר לימודי מסעדנות בשנקר שכיום מנהל את מסעדת קינג ג'ורג' בהרצליה. הוא הגיע לשנקר אחרי שכבר עבד שנתיים כמנהל משמרת במסעדת ג'פניקה בבת-ים, ובנקודה מסוימת הגיע למסקנה ש"זה מה שאני רוצה לעשות בחיים".

דוד פנחסוב על פתיחת מסעדה

"מה שמיוחד בשנקר זה הליווי הצמוד", הוא מספר. "גם צוות המרצים מקצועי מאד, ובאופן כללי זו תוכנית שנותנת לך את כל הכלים האפשריים לקחת את החלום לשלב הבא".

"אתה לומד איך ניגשים לכל הדבר הזה, איך מתחילים לפתוח מסעדה, לאן הולכים, עם מי מתייעצים". הוא מדגיש את היתרון החשוב בכך שלצד הלימודים התיאורטיים ישנם גם לימודים מעשיים, כולל ביקורים בבתי עסק בענף. המשך קריאה

להקים מסעדה, להגשים את החלום

תותי קלמן, פרסומאית לשעבר, החליטה להגשים חלום ולעבור לעולם המסעדנות. בדרך לשם היא למדה בתוכנית לימודי המסעדנות של שנקר, ויש לה כמה לקחים חשובים.

"הגעתי לתוכנית לפני שנתיים, כשהייתי במעין סוג של אי וודאות. הייתי לפני כן סמנכ"לית במשרד פרסום. החלטתי לקחת הפסקה של שנה כדי להגשים חלום משותף שלי ושל בן הזוג שלי, לפתוח מסעדה".

"זה כיף שיש חלום, וזה הצעד הראשון, אבל לפני שהחלום הזה מתפוצץ לך בפנים כדאי ללכת וללמוד דבר או שניים. או כמו שהסבירו לנו בתחילת הקורס: עדיף להמר על דמי הלימוד מאשר לאבד את כל הכסף על חלום שהתפוצץ".

קורס מסעדנות - תותי קלמן על הקמת מסעדה

מבחינתה, היא מספרת, מטרת הלימודים הייתה להעלות אותה על הדרך הנכונה "ולהציב אותי שני מקומות לפני כולם". בדיעבד היא אומרת: "אין ספק ששנקר נתנו לי בדיוק את זה, התוכנית לא עוסקת רק בתיאוריה אלא גם מעניקה ניסיון פרקטי. למדתי דברים שאני מיישמת היום בחיים המקצועיים שלי".

היא אומרת שאהבה מאד את האופן שבו בנו את התוכנית, לפי סדר ההתרחשויות במציאות. החל מתכנון הקמת העסק, דרך השלבים השונים של הביצוע, ועד לתפעול – בחירת צוות, בנייה נכונה של העסק מבחינת התפקוד ברמה היומית והחודשית.

"בסופו של דבר, קשרים שנוצרו במסגרת הלימודים בתוכנית, הפגישו אותי עם אורן, הבעלים של מסעדת אריה, שהחליט לתת לי את המפתחות של המקום, ובינתיים אני כבר שנתיים מנהלת את המתחם המהמם הזה".

"אחד היתרונות החשובים של התוכנית בשנקר הוא החומר האנושי, גם המרצים וגם התלמידים. מהקורס שלי יצאו כמה חלוצים שהקימו מקומות ושמנהלים מקומות, ואנחנו גם משתפים פעולה ועושים דברים ביחד".